Kas nutiktų, jei organizmas negautų vitaminų?

  Visi įrašaiImuninė sistemaŽarnynasGrožis iš vidaus  

Visi žinome, jog vitaminai yra svarbūs organizmui, nes jie palaiko daugybę organizmo funkcijų. Jei mūsų organizmas negautų jų pakankamai, šis trūkumas gali turėti įvairių neigiamų padarinių sveikatai. Konkrečios vitaminų trūkumo pasekmės skiriasi priklausomai nuo trūkstamo vitamino. Štai keletas bendrų pasekmių, susijusių su vitaminų trūkumu:

Sutrikusi medžiagų apykaita. Daugelis vitaminų medžiagų apykaitos reakcijose veikia kaip kofermentai arba kofaktoriai. Vitaminų trūkumas gali sutrikdyti organizmo gebėjimą metabolizuoti maistines medžiagas, o tai gali turėti įtakos energijos gamybai, makroelementų panaudojimui ir kitiems medžiagų apykaitos procesams.

Suprastėjusi imuninė funkcija. Kai kurie vitaminai, tokie kaip vitaminas C ir vitaminas D, atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį palaikant imuninę funkciją. Šių vitaminų trūkumas gali susilpninti imuninę sistemą, todėl organizmas tampa jautresnis infekcijoms ir ligoms.

Kaulų būklės problemos. Vitaminai, tokie kaip vitaminas D ir vitaminas K, yra būtini kaulų sveikatai. Šių vitaminų trūkumas gali sukelti problemų, tokių kaip susilpnėję kaulai, sutrikusi mineralizacija ir padidėjusi lūžių rizika.

Regėjimo problemos. Vitaminas A yra labai svarbus regėjimui, o jo trūkumas gali sukelti naktinį aklumą ir kitas regėjimo problemas.

Anemija. Tam tikrų B grupės vitaminų (pvz., B12, B6 ir folio rūgšties) trūkumas gali sukelti įvairių tipų anemiją, dėl kurios gali pasireikšti tokie simptomai kaip nuovargis, silpnumas ir blyški oda.

Neurologinės problemos. Kai kurie vitaminai, įskaitant B grupės vitaminus (B1, B6, B12), atlieka svarbų vaidmenį neurologinėje veikloje. Trūkumai gali sukelti neurologinius simptomus, tokius kaip tirpimas, dilgčiojimas ir pažinimo funkcijos sutrikimas.

Odos būklės sutrikimai. Vitaminų trūkumas gali prisidėti prie odos problemų. Pavyzdžiui, vitamino C trūkumas gali sukelti skorbutą, kuriam būdingos odos problemos, sąnarių skausmas ir kraujavimas.

Padidėjusi lėtinių ligų rizika. Lėtinis vitaminų trūkumas ilgą laiką gali padidinti įvairių lėtinių ligų, įskaitant širdies ir kraujagyslių ligas, tam tikras vėžio formas ir neurodegeneracines ligas, riziką. 

Svarbu pažymėti, kad vitaminų trūkumo pasekmės gali būti labai įvairios, o individualūs vitaminų poreikiai priklauso nuo amžiaus, lyties, sveikatos būklės ir gyvenimo būdo. Norint išvengti vitaminų trūkumo ir pagerinti bendrą sveikatą, būtina išlaikyti subalansuotą ir įvairią mitybą, apimančią daugybę maistinių medžiagų turinčių maisto produktų.

Ar vitaminai gali sukelti šalutinį poveikį?

Vitaminai kartais gali sukelti šalutinį poveikį. Paprastai tai atsitinka vartojant dideles dozes. Kadangi vitaminų jau yra mūsų valgomuose maisto produktuose, gali būti lengva netyčia išgerti didesnę vitamino dozę nei reikia. Tai gali sukelti šalutinį poveikį, pavyzdžiui:

blogą skonį, kuris lieka burnoje;

skrandžio skausmą;

pykinimą;

vėmimą;

viduriavimą;

vidurių užkietėjimą.

Svarbu atminti, kad skirtingi vitaminai, gali sukelti skirtingus šalutinius poveikius. Pavojingesni yra riebaluose tirpūs vitaminai (A, D, E ir K), kadangi jie kaupiasi organizme ir nuolat vartojant per didelį nei reikalingas kiekį, jie lengviau gali sukelti nemalonius perdozavimo pojūčius. Todėl labai svarbu įsivertinti Jums reikalingą vitaminų kiekį ir atsižvelgti į mitybos rekomendacijas. 

Trys dažniausiai užduodami klausimai apie vitaminus

 

Kodėl vitaminai svarbūs?

Vitaminai padeda jūsų kūnui atlikti svarbias augimo ir kasdienes funkcijas.

Kokios trys pagrindinės jų funkcijos?

Vitaminai vaidina pagrindinį vaidmenį jūsų metabolizmui, kaulų sveikatai ir kraujo kūnelių kūrimui.

Kuriame maisto produkte yra visi 13 vitaminų?

Nėra vieno maisto produkto, kuriame būtų visi 13 būtinų vitaminų. Kai kurie maisto produktai, tokie kaip kiaušiniai, lapinės žalios daržovės ir nesmulkinti grūdai, yra kupini įvairių svarbių vitaminų ir mineralų, tačiau vis tiek svarbu valgyti įvairų bei subalansuotą maistą. 

Reziumuojant

Vitaminai yra būtinos maistinės medžiagos, kurių yra mūsų valgomame maiste. Mūsų organizmui reikia šių maistinių medžiagų svarbioms funkcijoms, tokioms kaip medžiagų apykaita, kraujo kūnelių kūrimas ir kaulų formavimas. Būtent dėl savo mažo, bet itin svarbaus indėlio mūsų sveikatai ir būsenai, jie yra tikri mitybiniai superherojai. 

Susiję straipsniai

Į ką atkreipti dėmesį renkantis maisto papildus?

Į ką atkreipti dėmesį renkantis maisto papildus?

Maisto papildų pasirinkimas vaistinių lentynose ir internete yra begalinis, tiek kainų, tiek sudėčių atžvilgiais. Dažnai mūsų pasirinkimu...
Plačiau