Intensyvus plaukų slinkimas - didelė problema ne tik moterims, bet ir vyrams

  Grožis iš vidausVisi įrašai  

Kasdien žmogui iškrenta nuo 50 iki 100 plaukų. Paprastai šis praradimas nėra pastebimas, nes užauga nauji plaukai, kurie pakeičia prarastus plaukus. Plaukų slinkimas ir nuplikimas atsiranda, kai plaukai iškrenta per greitai arba nustoja augti nauji plaukai. Priklausomai nuo plaukų slinkimo priežasties, galite pastebėti lėtai slenkančius plaukus arba staigų nuplikimą. Plaukų slinkimas gali paveikti tik galvos odos plaukus arba visą kūną.

Plaukų slinkimui gali turėti įtakos:

• Genetika

• Ligos (diabetas, autoimuninės ligos, skalpo infekcijos)

• Vaistai

• Stresas

• Nesubalansuota mityba

Plaukų slinkimas ir Covid-19

Alopecija areata (AA) yra T limfocitų sukelta autoimuninė būklė, kuriai būdingas plaukų slinkimas dėl uždegiminio atsako, nukreipto į plaukų folikulus. Dažniausiai pasireiškia plaukų išslinkimu plėmais. Naujausiuose pranešimuose teigiama, kad COVID-19 gali sukelti įvairias autoimunines ligas, įskaitant ir AA. Vakcinos buvo įtrauktos į autoimuninių ligų sukėlėjus genetiškai tam linkusiems asmenims. Vakcinacijos sukeltas antikūnų atsakas gali kryžmiškai reaguoti su savo antigenu ir sukelti autoimunitetą. Yra tikimybė, kad mRNR SARS-CoV-2 Moderna ir Pfizer vakcinos gali sukelti T ląstelių imuninį atsaką pabloginant alopecijos padarinius. Plaukų išslinkimas dažniausiai pasireiškia žmonėms jau turintiems autoimuninių sutrikimų.

Jei pradėjote pastebėti plaukų slinkimą arba jūsų šeimoje yra buvę vyriško tipo nuplikimo atvejų, jums gali nepavykti visiškai sustabdyti plaukų slinkimo. Vis dėlto galite sulėtinti šį procesą.

Patarimai galintys padėti sumažinti plaukų slinkimą:

• Raskite būdų, kaip sumažinti streso lygį

• Rūpinkitės savo sveikata: sveika mityba ir mankšta

• Venkite šukuosenų, kurios traukia/peša plaukus

• Naudokite plaukų priežiūros priemones, kad išvengtumėte plaukų slinkimo

• Venkite rūkyti

• Išbandykite galvos odos masažą (2016 m. atliktame nedideliame tyrime sveiki japonai, kurie 24 savaites kasdien masažavo 4 minutes galvos odą, tyrimo pabaigoje turėjo storesnius plaukus. 2019 m. atliktas tyrimas taip pat parodė, kad galvos odos masažai buvo susiję su pačių suvoktu plaukų tankumo pagerėjimu.)

• Pasitarkite su savo sveikatos priežiūros specialistu, kad sužinotumėte, ar kokie nors vaistai ar sveikatos būklė gali padidinti jūsų plaukų slinkimą

Plaukų slinkimas yra dažna problema, kurią galima pagerinti papildant mitybą vitaminais ir mineralais. Vitaminai ir mineralai yra svarbūs normaliam ląstelių augimui ir funkcionavimui ir gali prisidėti prie plaukų slinkimo mažinimo. Nors papildai yra lengvai prieinami, svarbu žinoti, kurie vitaminai ir mineralai yra naudingi gydant plaukų slinkimą.

Vitaminas C

Vitaminas C arba askorbo rūgštis yra vandenyje tirpus vitaminas, gaunamas iš gliukozės metabolizmo. Tai stiprus antioksidantas, užkertantis kelią mažo tankio lipoproteinų oksidacijai ir laisvųjų radikalų žalai. Jis taip pat veikia kaip redukuojantis tarpininkas, būtinas kolageno skaidulų sintezei. Vitaminas C vaidina esminį vaidmenį įsisavinant geležį žarnyne. Todėl vitamino C vartojimas yra svarbus pacientams, kurių plaukų slinkimas yra susijęs su geležies trūkumu.

Selenas

Selenas yra būtinas mikroelementas, reikalingas daugiau nei 35 baltymų sintezei. Kai kurie fermentai padeda organizmui apsivalyti nuo laisvųjų radikalų. Laisvieji radikalai labai kenkia sveikam plaukų ir kūno odos ląstelių augimui, nes jie yra pagrindinis priešlaikinio senėjimo ir plaukų folikulų silpnėjimo veiksnys. Selenas skatina sveiką plaukų augimą, naikindamas laisvuosius radikalus. Selenas taip pat suaktyvina fermentą, kuris vykdo antioksidantų, tokių kaip vitaminas C, regeneraciją. Jie dar labiau skatina plaukų augimą ir plaukų ataugimą naikindami kenksmingus laisvuosius radikalus. Fermentas taip pat reguliuoja ląstelių augimą ir sveikatą.

Cinkas

Cinkas yra būtinas mikroelementas, o tai reiškia, kad organizmas negali jo pasigaminti pats; jis turi būti gaunamas su maistu. Cinkas yra atsakingas už plaukų audinių augimą, atkūrimą ir priežiūrą. Mūsų plaukai ir oda yra sudaryti iš jungiamojo audinio, kuris nuolat atsinaujina, nes senos ląstelės išsiskiria, o jų vietoje auga naujos. Cinkas yra ypač svarbus kuriant šį naują jungiamąjį audinį, kuris ypač svarbus gerinant atkuriamųjų ląstelių funkcijas vyresnio amžiaus žmonėms. Tyrimai parodė, kad dėl cinko trūkumo plaukai gali lūžinėti ir išretėti, nes sutrinka jų augimas. Dėl plaukų augimo sutrikimo gali susilpnėti plaukai, padidėti plaukų lūžinėjimas ir sulėtėti plaukų augimas bei vystymasis. Tiesą sakant, prasta plaukų sveikata yra dažnas cinko trūkumo simptomas.

Silicis

Silicis yra antras pagal gausumą elementas Žemėje ir trečias pagal gausumą žmogaus organizme mikroelementas. Silicis yra mineralas ir yra jis optimaliai kolageno sintezei ir hidroksilinančių fermentų aktyvinimui, taip jis gerina odos stiprumą ir elastingumą. Silicis yra mineralas, kurio trūkumas dažnai būna dažnesnis, nei biotino. Senstant silicio atsargos organizme mažėja (kaip ir kolageno), todėl papildydami mitybą siliciu, galime sulėtinti ar net panaikinti kai kuriuos nepageidaujamus simptomus, susijusius su silicio dioksido trūkumu. Kalbant apie naudą plaukams, žinoma, kad didesnis silicio kiekis plaukuose sumažina plaukų slinkimą ir padidina jų ryškumą. Silicis gali plaukams suteikti žvilgesio ir spalvos intensyvumo. Silicio dioksidas yra deguonies nešiklis, kuris padeda raudoniesiems kraujo kūneliams pernešti iki 20 % daugiau deguonies. Galite įsivaizduoti, kaip tai gali būti naudinga galvos odai ir plaukų folikulams. Sveiki plaukai prasideda nuo galvos odos. Padidėjus kraujotakai, atsiranda daugiau maistinių medžiagų ir deguonies. Tai absoliučiai būtina, jei norite pagerinti savo plaukų stiprumą.

Biotinas

Vitaminą B7 galite atpažinti iš populiaraus pavadinimo – biotinas. Jis atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį padedant fermentams skaidyti riebalus, angliavandenius ir baltymus maiste. Jis užtikrina, kad organizmas visas su maistu gautas maistines medžiagas išnaudotų energijos gamybai, kuri reikalinga ląstelių augimui. Todėl esant šio vitamino trūkumui gali trūkti energijos, būti juntamas nuovargis. Biotinas ne veltui kartais vadinamas vitaminu H. Šios raidės kilmė siejama su vokiškais žodžiais „haar“ ir „haut“, kurie atitinkamai reiškia „plaukai“ ir „oda“. Vitaminas H padeda palaikyti plaukų struktūrą, maitinti jų folikulus, išvengti plaukų lūžinėjimo ir slinkimo.